Wyjazd do kina

16.10.2018, 20:15, Beata Kantorska

2 października uczniowie klas VII i VIII obejrzeli sztukę Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Artenes, który gościł w poznańskim Multikinie 51.


Przedstawienie zostało odegrane przez zaledwie 4 osoby. Mimo tak skromnej obsady aktorskiej, odtwórcy ról pokazali klasę, wspaniale interpretując jedno z najciekawszych dzieł literatury romantycznej.
Już pierwsza scena była dla wielu wielkim zaskoczeniem, gdyż pojawił się sam autor „Balladyny”. Nie tylko początek wywarł na widzach wrażenie. Z pewnością walorem inscenizacji był oryginalny tekst, interesująca scenografia i ciekawe rozwiązania sceniczne. W przeciągu 70 minut garstka aktorów wiernie odtworzyła tekst, niepostrzeżenie przenosząc nas z tajemniczego lasu zamieszkanego przez nimfę Goplanę do chaty ubogiej wdowy, zamku Kirkora czy chaty Pustelnika. Poza tym po scenie przechadzał się duch Aliny, a w rozbawienie wprawiło nas komiczne zachowanie Grabca. Warto zwrócić uwagę na efekty specjalne, które co jakiś czas rozbudzały naszą wyobraźnię.
Z całą pewnością spotkanie zorganizowane przez nauczycieli polonistów pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć książkę, w której romantyczna fantazja przenika i determinuje wydarzenia ze świata realnego. Przybliżyło również młodemu widzowi znamienity utwór, nieprzypadkowo zajmujący tak poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
 

 
« Wstecz