Wycieczka klas IV - VI

26.01.2017, 18:15, Beata Świderska

Ze Spichlerza Polskiego Rocka do Muzeum Dwóch Imperiów
Żeby się dobrze bawić nie trzeba przemierzać całej Polski, bo jak się okazało, w pobliżu znajduje się wiele nieodkrytych atrakcji .
 


23 stycznia klasy IV – VI wzięły udział w wycieczce do Jarocina i, odległych zaledwie kilka kilometrów, Witaszyc. Około 9 00 wkroczyliśmy do jedynego w Polsce muzeum – Spichlerza Polskiego Rocka, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Placówka zajmuje się gromadzeniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów dokumentujących historię polskiej muzyki rockowej od lat 50. po czasy współczesne. Przewodnikiem po ekspozycji, która ma w większości charakter multimedialny , był dyrektor Muzeum Regionalnego pan Sebastian Pluta.
O 11 30 czekał nas w JOK – u kolejny punkt programu – przedstawienie wrocławskiego teatru ARTENES w reżyserii Michała Biełeckiego na podstawie prozy F. H. Burnett ,, Tajemniczy ogród”. Spektakl w wierny sposób ukazał losy bohaterów popularnej wśród dzieci powieści, a przede wszystkim jej główną bohaterkę, Mary Lennox , która przeszła prawdziwą przemianę i z rozpieszczonej dziewczynki, pod wpływem przyrody tajemniczego ogrodu ,stała się miłym, szczęśliwym dzieckiem.
Po spektaklu udaliśmy się do pałacu w Witaszycach, gdzie mieści się kolejne i jedyne w Polsce Muzeum Dwóch Imperiów. Tu naszym przewodnikiem stał się pan Tomasz Klauza, prawnik z wykształcenia i historyk z zamiłowania, który dawno temu zakochał się bez pamięci w historii wojskowości i epoce napoleońskiej. Od lat zbierał wszelkie pamiątki związane z Napoleonem i w końcu stworzył okazałą kolekcję poświęconą jego czasom. Wszystkie eksponaty mieszczą się na parterze dworku Gorzeńskich, a w piwnicach… tam czekają pamiątki rodem z science fiction, bo z samego Imperium Gwiezdnych Wojen, czyli Stars Wars. ,, Któż z nas nie identyfikował się z dzielnym rycerzem Jedi Luke'm Skywalkerem, nieokrzesanym awanturnikiem Hanem Solo, czy szlachetną księżniczką Leią, albo nie marzył o tym, by siąść za sterami myśliwca T-65 X-Wing Starfighter i wziąć udział w ataku na Gwiazdę Śmierci w czasie Bitwy o Yanin?” - wymienia jednym tchem Tomasz Klauza.

Wszystkim Paniom – Wychowawczyniom dziękuję za miłą współpracę , a przede wszystkim, za dobry humor widoczny na zdjęciach.

 

 

Fotogaleria>>>
  

 
« Wstecz