Spotkanie z policjantem

03.12.2017, 21:23, Kinga Szulc

29 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej w Środzie Wlkp. aspirantem sztabowym Stanisławem Pieszke.


Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w prelekcji dotyczącej odpowiedzialności prawnej nieletnich. Omówiono procedury działania w przypadku negatywnego zachowania ucznia w szkole i poza nią. Pan aspirant zwrócił uwagę na to, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Policjant poruszyli również tak istotną dziś kwestię bezpieczeństwa w Internecie i przestępstw informatycznych. Funkcjonariusz przestrzegał młodzież przed nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi przez Internet, podawaniem swoich adresów domowych, miejsc przebywania i spotykań z takimi osobami w tzw. „realu”. W bardzo dostępny sposób przedstawił aspekty prawne cyberprzemocy.
Natomiast dzieci z klas I i III oraz z oddziałów przedszkolnych w obecności aspiranta Stanisława Pieszke i młodszego aspiranta Tomasza Grzelczaka miały okazję porozmawiać o zachowaniu bezpieczeństwa w szkole, w drodze do szkoły i poza nią, w oczekiwaniu na autobus szkolny. Policjanci przypomnieli zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówili również sposoby ich unikania. Dzieci chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Wykazały się wiedzą z zakresu bezpieczeństwa, podawały liczne przykłady niewłaściwego zachowania. Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej, przyjaznej atmosferze. Zarówno forma pytań zadawanych przez policjantów jak i odpowiedzi dzieci wywoływały często salwy śmiechu, ale jednocześnie zmniejszyły dystans pomiędzy prowadzącymi, a uczestnikami spotkania.
Większość z omawianych zagadnień była uczniom znana, co świadczy o umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Jednak przekazywanie informacji w tym zakresie, zwłaszcza przez policjantów, na pewno pozwoli na utrwalanie posiadanej wiedzy.

 
« Wstecz