Spotkanie profilaktyczne dla rodziców

03.12.2017, 21:25, Kinga Szulc

28.11.2017r. Kuratorzy Sądu Rejonowego w Środzie Wlkp. – p. Katarzyna Kaczmarek oraz p. Renata Szymczyk przeprowadziły dla rodziców oraz nauczycieli prelekcję dotyczącą praw i obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej. Panie mówiły, kiedy sąd może ograniczyć lub pozbawić rodzica ów władzy, kiedy szkoła powinna zgłosić do sądu zaniedbania rodziców wobec dzieci. Przedstawiły również procedury prawne wynikające z tych zgłoszeń. Rodzice mogli skorzystać też z indywidualnych konsultacji.


Następnie, w ramach projektu profilaktycznego „Dwie Strony Sieci” głos zabrała sierżant Natalia Nowak z Komendy Powiatowej Policji w Środzie Wlkp. Funkcjonariuszka swoją prelekcję poświęciła aktywności dzieci w Internecie oraz zasadom bezpiecznego korzystania z sieci. Policjantka przekonywała, że jeśli dziecko siedzi w domu przed komputerem to wcale nie oznacza, że jest bezpieczne i nic mu nie zagraża. Zwróciła uwagę na przemoc rówieśniczą w sieci, uzależnienia od Internetu, nieznane kontakty online, dbanie o własną prywatność itp. Zachęcała rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi, kontrolowali to co robią. Zapoznała rodziców z różnymi formami tzw. „kontroli rodzicielskiej”, która polega na wykorzystaniu systemu operacyjnego, zezwalającego na włączenie przez dziecko tylko określonych programów, gier. Możliwe jest również określenie limitu czasu korzystania z komputera. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film „Wyloguj się do życia ” podsumowujący prelekcję pani sierżant.

 
« Wstecz