Spotaknie z policjantem

16.06.2017, 11:40, Kinga Szulc

2 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły w ramach szkolnego programu profilaktyki oraz akcji „Bezpieczne wakacje” uczestniczyli w spotkaniu z policjantem Komendy Powiatowej w Środzie Wlkp. p. Natalią Nowak. 


Głównym celem spotkania z uczniami klas II – III było uzmysłowienie wagi, jaką należy przywiązywać do bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku.
Funkcjonariuszka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi, omówiła sposoby ich unikania. Przypomniała zasady ruchu drogowego, zagrożenia wynikające z niewłaściwych zachowań nad wodą, w górach, w pobliżu jezdni itp. Utrwaliła numery alarmowe. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem wczuli się też w sytuację, jak należy zachować się, kiedy zostaniemy zaatakowani przez psa.
Natomiast uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w prelekcji dotyczącej tak istotnej dziś kwestii bezpieczeństwa w Internecie i przestępstw informatycznych. Funkcjonariuszka przestrzegała młodzież przed nawiązywaniem kontaktów z nieznajomymi przez Internet, podawaniem swoich adresów domowych, miejsc przebywania i spotykań z takimi osobami w tzw. realu. Sporo miejsca w swojej prelekcji pani Natalia Nowak poświęciła odpowiedzialności młodzieży za słowa i różne publikacje w Internecie. Zwróciła uwagę, że każdy wpis, czy wysłana wiadomość pozostawia ślad, który można sprawdzić. W bardzo dostępny sposób przedstawiła aspekty prawne cyberprzemocy. Wspomniała również o odpowiedzialności karnej nieletnich. Omówiła procedury działania w przypadku negatywnego zachowania ucznia w szkole. Na zakończenie prosiła o rozwagę w czasie letniego wypoczynku.
Większość z omawianych zagadnień była dzieciom znana, co świadczy o umiejętności właściwego zachowania się w różnych sytuacjach. Jednak przekazywanie informacji w tym zakresie, zwłaszcza przez policjanta, na pewno pozwoli na utrwalanie wiedzy o bezpiecznych zachowaniach. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali pytania, na które zaproszony gość chętnie odpowiadał.
 

 

 

 

 

 
« Wstecz