Odzyskanie Niepodległości

26.11.2018, 22:59, Bogumiła Becela


Przypadający w tym roku jubileusz – 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, świętowaliśmy w naszej szkole we wtorek 13 listopada. Podczas uroczystego apelu program artystyczny przedstawiła klasa VII, zespół wokalny oraz Kevin Wiśniewski z kl. VIII, który dał popis gry na skrzypcach. 


Nad całością występu czuwali: wychowawca kl. VII B. Becela, opiekun zespołu wokalnego E. Wawrzyniak i akompaniujący zespołowi nauczyciel muzyki R. Mulkowski.
Zaprezentowany na tle ciekawej scenografii występ, był dobą lekcją historii ukazującą czasy, gdy Polska powoli znikała z mapy Europy, potem kolejne zrywy powstańcze i wreszcie rok 1918 i odrodzenie, niepodległość. W trakcie programu wspomniano również Powstanie Wielkopolskie, którego 100. rocznicę obchodzimy również w tym roku – jedyne zwycięskie powstanie.
Występy recytatorów i konferansjerów przeplatane były pieśniami patriotycznymi z elementami choreografii. Na uwagę zasługuje wykonana z podziałem na role piosenka „Przybyli ułani”. Dużą odwagą „wokalną” wykazali się „ułani”, czyli chłopcy z klasy VII.
Cały występ artystyczny został powtórzony jeszcze raz w godzinach popołudniowych. Tym razem widownię stanowili pracownicy szkoły, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i znajomi oraz grupa naszych uczniów, zaproszeni na „wieczornicę” - wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Przydatne okazały się przygotowane wcześniej śpiewniki. Tonącą w półmroku salę gimnastyczną wypełniły dźwięki takich pieśni,jak np.: „O mój rozmarynie”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „My, pierwsza brygada”itp.
Na spotkanie z pieśnią patriotyczną przybyło ok. 50 osób. Na zakończenie wieczornicy na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek zasponsorowany przez Radę Rodziców.
Takich udanych imprez życzylibyśmy sobie więcej.
Bogumiła Becela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 
« Wstecz